Завршни испит - полагање и припрема

Завршни испит који те очекује у јуну је твој први велики тест. Некада су завршни испит полагали само они који желе да упишу средњу школу. Сада, завршни испит на крају основне школе полажу сви ученици.

На завршном ћеш полагати три теста:

из српског, из математике, и комбиновани тест.

Како изгледа завршни испит?

Тестови из српског језика, математике и комбиновани тест (биологија, историја, географија, физика и хемија) носе по 10 поена. Максималан број поена које можеш да освојиш на завршном испиту је 100, и то овако:

zispit1

Одређени број поена можеш добити и за успехе на међународним и државним такмичењима током осмог разреда.

Не заборави, сви задаци су потпуно непознати.

Након завршног испита, попунићеш листу са 20 школа које ти се највише свиђају. На листу ћеш, најпре, уписати ону школу у коју највише желиш да идеш, а затим све остале. У зависности од успеха који постигнеш на испиту, као и од твог просека, уписаћеш се у прву школу са листе за коју имаш довољан број поена.

Тада могу да ти се десе две ситуације:

zispit2

Није само битно у коју школу идеш, већ и са киме. Опет, у зависности од тога како урадиш пријемни, могу да ти се десе две ситуације:

zispit3